DEVLET MALI – 2

Devlet malının hoyratça kullanıldığı yönünde yazdığım önceki yazım için olumlu yönde çok tepkiler aldım. Gerek telefonla gerek elektronik posta yolu ile gelen tepkilerden şunu anladım ki vatandaş devlet malının uygunsuz kullanılmasına sıcak bakmıyor.

Devlet kanunlarla yönetilir ve kanunlarla düzenlenmiş uygulamalara herkesin uyması gerekir. Bu Başbakanda olsa Bakan veya Vali’de olsa kanunlara uyma mecburiyeti vardır.

Elinde imkân olan herkes Devlet malını kafasına göre kullanırsa o devlet olmaktan çıkar aşiret yönetmeye döner.

‘Devlet malı deniz yemeyen domuz ‘ benzetmesinin gerçekleşmesini kesinlikle istemeyiz.

İsraf dinimizce haramdır. Dere kenarında abdest alırken suyu israf etmeyin emreden Dinin mensubu olmaktan sonsuz mutluyum. Anadolu insanı bu terbiye içinde yetişti ama bugün maalesef tepeden gelen israfı özendirici yaşantı iyi yönde değil.

Tüysüz yetimin hakkın olduğuna inandığımız Devlet malını kullanan yetkililerimiz daha dikkatli olmalı.

Asgari ücretli çalışanın açlık sınırında olduğu günümüz Türkiyesinde bizi idare edenlerin zenginlik içindeki yaşantılarını İslam’la bağdaştırmak uygun mu? .Dinimiz yiyin için ama israf etmeyin diyor.

İsminde Adalet olan AKP Hükümeti dönemindeki kadar kamu malı ve kamu imkânlarının hesapsızca yaşandığı bir dönem bu yaşıma kadar ben görmedim. Siyasi egoları tatmin için tepe noktasındaki yöneticilerin yere basmayan ayaklarını taşıyan uçaklar bedavamı uçuyor, bedavamı alınıyor.

Türkiye petrol zengini bir ülke değil. Enerji ve petrol bakımından dışa bağlı. Bağlı ama bu ürünleri tüketirken hiçte hesaplı davranılmadığını görmekten kuruşu kuruşuna vergisini veren bir vatandaş olarak şahsımı üzüyor.

Son yazımda yazmıştım, adam Vekil hiç olmamış, Bakan eskisi tek özelliği AKP adayı olması. Büyük gazetelerde geçen hafta bu konu hakkında çok iddialı bir haber vardı. Halen yalanlanmadığına göre iddiaların doğru olması büyük ihtimal.

Bu zat seçim propagandalarında halen devletin uçağını kullandığı ve Ankara’nın göbeğinde hiçbir Kamu sıfatı olmamasına rağmen Valilik Lojmanında oturuyor olması doğru mu? Bence doğru değil.

Devletin uçağını kullanması doğru mu bu da doğru değil.

Devlet malını hesapsızca kullananlar yalnız bu kadar değil. Yaz gelsin yayla mevsimi başlasın o zaman bu yazılarım devam edecek. Gerektiğinde plakalarını da yazarak kim hangi kurum aracı Ovit yaylasına, Anzer, Ayder, Cimil yaylasına yemeğe, pikniğe, gezmeye, balık tutmaya arı kovanı getirmeye gidiyor gördüğümde duyduğumda tarih ve saatleriyle yazacağım sözüm söz.

Savurganlığa karşı duyarlı olmak lazım.

AKP iktidarda diye kimsenin ben yaparım havasını sürdürmeye hakkı olmamalı. Hz.Ömer adaleti böyle değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.