GÖLYAYLA CAMİ KUBBESİNDE ÖZEL TEKNİK

İkizdere ilçesinin Gölyayla Köyü Yaylasında yapılan ibadete açık Caminin ahşap kubbesi Erzurum Ulucami’nin Kubbesiyle benzerliği göz kamaştırıyor.

     Gölyayla Köyü Muhtarı Dursun Ali Kan’ın açıklamasına göre Yayladaki caminin 60 yıl önce yapıldığı ve taş duvarlarla örülü caminin Kubbesi ahşap kalaslarla örülmüş olduğu ve benzer işçiliğin Erzurum’da 1179 yılında Saltuklu beylerinden Ebul Fetih Muhammet Nasrettin tarafından yaptırılan Ulu Camii’nin kubbesiyle çok uyumlu olduğunu söyleyerek’ bizim camiimiz 60 yıl önce yapıldı. Yaylada çok kar yağdığı için Caminin kubbesi sağlam olsun diye kalaslarla örülerek yapıldı.      

İKİZDERE GÖLYAYLA CAMİSİ KUBBESİNDE ERZURUM ULUCAMİ TEKNİĞİ KULLANILMIŞ.

     Bu kubbe yöresel bir örtü biçimi olan ’kırlangıç örtü’ biçiminde örtülmüştür. Kırlangıç örtü; nemi yok eder ve havalandırmaya sağlar ki bu nedenle camimizde nem ve kötü koku oluşmaz.  Kubbemizin Erzurum’daki Ulucami’den kopya alınarak benzerinin yapıldığını düşünüyoruz. Ustalarımızın kim olduğunu bilmiyorum ama yapılan işçilik çok benziyor. Ben yapılırken çocuktum ama benzer işçilikler her iki camide dikkat çekiyor. Camimiz 60 yıldır hiçbir onarım görmeden ayakta sağlam duruyor’ dedi.

             ULUCAMİDE 4.500 KİŞİ GÖLYAYLADA 200 KİŞİ

Erzurum Ulucami

   9 asrı geride bırakarak, hala dimdik ayakta kalan Erzurum Ulu Camii, özellikleriyle günümüz teknolojisine taş çıkartıyor. Caminin yüz ölçümü 2 bin 216 metrekare. Ulu Camide 4 bin 500 kişi rahatlıkla namaz kılabiliyor. İkizdere Gölyayla Camisinde ise 200 kişi ancak namaz kılabiliyor.

Haber:İsmet KÖSOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.