HAMDÜSENA YOL İSTİYOR

İkizdere’nin Yağcılar köyü ve Yaylasında hayvancılık yapan Bilgin ailesinin sırtında Keçi yavrusu taşımasıyla daha çok tanınan küçük kızı Hamdüsena Bilgin ‘yaylamızın yolunun yapılmasını istiyoruz’ dedi.

Yağcılar köyü ve Yaylasında hayvancılık yapan Bilgin ailesinin sırtında Keçi yavrusu taşımasıyla daha çok tanınan küçük kızı Hamdüsena Bilgin ‘yaylamızın yolunun yapılmasını istiyoruz’ dedi.

      Köyünde Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Bilgin ailesinin keçisiyle ünlü kızı Hamdüsena Bilgin sosyal medyaya sitemde bulundu. Sosyal medya ve basından kendisiyle haber yapan gazetecilere ‘yayla yolumuz yok, yol istiyorum’diyen Hamdüsena bu söylediklerim maalesef haberlerde yer almadı dedi.

İkizdere’de yolu olmayan tek yaylanın kendi yaylası olan BOYADÜZÜ yaylası olduğunu söyleyen Hamdüsena’burada 3-4 kilometre uzunluğunda yol açılmasını istiyorum. Ben ve ailem sırtımızda yük taşımaktan bıktık. Araba yolumuz olmadığı için patika yolda 3 saat sırtımıza yük olduğu halde yürüyoruz. Bu yük bazen küçük keçi yavrularımızda oluyor. Devletimizden15 yıldır yol istiyoruz’ dedi.

      İkizdere’nin yolu olmayan tek yaylalarının kendi yaylaları olan BOYADÜZÜ yaylası olduğunu söyleyen Hamdüsena’nın babası Atilla Bilgin ise yaptığı açıklamada ’Yağcılar köyümüzden yaylamıza gitmek zorundayız. Bahar gelince köyde kalamayız 3-4 aylığına kalmak üzere hayvanlarımız mecburen yaylaya gider. Orada daha fazla otlayacak alanlarımız var. 15 senedir yol diye bağırıyoruz sesimizi duyan olmadı. Bugüne kadar çok istememize rağmen toplam 3-4 km.lik bir yolumuz yapılmadı. Yaya gittiğimiz BOYADÜZÜ yaylamıza ağır şartlar içinde malzeme taşıyoruz. Bütün eşyalarımızı ve bazı küçük hayvanlarımızı sırtımızda taşırız. Kızım Hamdüsena’nın hayvan sevgisini dünya öğrendi. Hamdüsena yürüyemeyen kuzu yavrularını sepetine koyarak yaylaya götürüyor. Büyüklerimiz sırtında 50 kg. Yük ile yaylaya yürüyerek gidiyor, hangi çağda yaşıyoruz, devletimizden fazla bir şey istemiyoruz yapılması da çok kolay olan 5 km.lik yayla yolumuzun yapılmasını istiyoruz’ dedi.

KEÇİSİNİ SIRTINDA TAŞIMASIYLA TANINAN HAMDÜSENA YAYLASINA YOL İSTİYOR.

        MECLİS BAŞKANIMIZ İSMAİL KAHRAMAN’A SÖYLEDİM

     Yaylaya yol isteklerini İkizdere’de Kaymakama ve Rize’de Vali beye bizzat söylediklerini söyleyen Atilla Bilgin Ankara’ya gittiğinde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a kadar vardığını ama henüz bir sonuç alamadığını söyleyerek şunları açıkladı’Boyadüzü yaylamda hayvanlarımı otlatırım. Yolumuz olmadığı için evleri olan köylülerim bu yaylayı artık kullanmıyor. Benim gidecek başka yaylam yok. Ankara’da komşu köyümüzden olan Meclis Başkanımız İsmail Kahraman beye konuyu söyledim.

Bir önceki tarım Bakanı Faruk Çelik’e bizzat kızım Hamdüsena’nın olduğu toplantıda bizzat yol istiyoruz diye dedim, ilgileneceklerini söylediler ama 2017 yılını da yol yapılmadan geçirdik. Ben devletten yalnız 3-4 km.lik yolu yapmasını, istiyorum. Gerekirse 15 bin lira para yardımında da bulunayım yeter ki yolumuz açsınlar. Kızımla haber yapmak için görüşen gazetecilere yol konusunda her zaman söylememize rağmen nedense yol isteğimizi haberlerinde yazmadılar’ dedi.

Haber: İSMET KÖSOĞLU – Fotoğraflar ve ilgili haber: AnadoluA jansı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.