İKİZDERE ADLİYESİ

İkizdere Adliyesi kapatılarak Rize’ye taşınınca Kalkandere ilçesinde yapılacağı sözü verilen İkizdere-Kalkandere ortak Adliyesi konusunda bugüne kadar olumlu bir çalışmanın yapılmamasından İkizdereli vatandaşlar çok dertli.

Konu hakkında görüştüğümüz İkizdere Esnaflarından bir önceki dönem Çarşı Mahallesi Muhtarı Enes KILIÇ; “İkizderelilere yazıktır. İkizdere-Rize arasında HAK aramak için Adliyeye giden vatandaşlar 56 km.lik yolun çilesini çekerken mağdur oluyor. Yıllardır süren Kadastro davalarında ilçe halkı çok mağdur. Maddi yönden zarardayız. Sözü edilen Kalkandere ortak Adliyesinde de bir gelişme yok.1952 yılında çok zor şartlar altında yapılan ve açılan İkizdere Adliyesini Aydın Milletvekili olan Başbakan Adnan Menderes yapmıştı. Oysa 2012 yılında Rizeli olan o dönemin Başbakanı hemşerimiz R.Tayyip Erdoğan döneminde kapatılmasını hazmedemiyoruz”dedi..

enes

KILIÇ:”İKİZDERELİ OY KULLANIRKEN KAPATILAN ADLİYEYİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURACAK”

İKİZDERE 3 YILDIR MAĞDUR. DP 1952 DE AÇTI, AKP 2012 DE KAPATTI.

Enes KILIÇ “AKP hükümeti 7 Haziran seçiminde hangi yüzle bizden OY isteyecek. 2012 yılında 146 Adliye kapatılmıştı. Bir hafta sonra bu adliyelerden 44 tanesi yapılan itirazlar sonucu yeniden açılmıştı. Yeniden açılan adliyelerden Trabzon ilinden kapatılan 3 tanesi yani Çaykara, Tonya ve Araklı Adliyeleri adamları olunca açılmıştı. İkizdere her seçimde AKP ye %90 OY vermesine rağmen niye açılmadı. Seçim zamanlarında Başbakanımız var diye OY isteyenlerin Başbakanı İkizdere’ye niye sahip çıkmıyor.56 km.lik yolda Adliye kapılarına giden insanımız mağdurdur. İkizdereli seçmenler olarak önümüzdeki 7 Haziran seçimlerinde bu durumu gözönün de bulundurarak oy vereceğiz.’dedi.

adliye

2012 DE KAPATILAN ADLİYE İÇİN SÖZ VERİLEN ORTAK ADLİYEDE ORTADA YOK.

DP Döneminde 1952 yılında açılan İkizdere Adliyesi 2012 yılında AKP Hükümeti tarafından tasarruf gerekçesiyle kapatılmıştı.

15.06.2012 tarih ve 347 sayılı karar ile 21 Haziran 2012 de 146 Adliyenin kapatılma kararı alınmış. Kapatılan Adliyeler arasında Trabzon’dan 7,Rize’den 4 Adliye yer almıştı. Rize de İkizdere, Fındıklı, Çamlıhemşin ve İyidere Adliyeleri kapatılmıştı. İkizdere Adliyesi 1952 yılında Aydın Milletvekili olan Başbakan Adnan Menderes döneminde açılmış 2012 de Rizeli Başbakan R.Tayyip Erdoğan‘ın AKP Hükümeti döneminde kapatılarak önce Kalkandere Adliyesine bağlanmış çekilen birçok sıkıntı sonrası Rize Adliyesine bağlanmıştı. İkizdere gibi İyidere Adliyesi de Rize’ye, Fındıklı ve Çamlıhemşin Adliyeleri Pazar Adliyesine bağlanmıştı.

Haber:İsmet KÖSOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.