İlçemizin Tarihi ve Konumu

vart köpa alli · İlçemizin Tarihi
M.Ö. 3000 yıllarında İkizdere bir yerleşim merkezi olarak bilinmektedir.Daha sonraları Doğu Roma toprakları arasında görülen İkizdere Rize’ye bağlı bir manastırla idare ediliyordu.

sito opzioni binarie 10 euro İlk Türkler Yıldırım Beyazıt Ordusundan ayrılıp İkizdere’ye gelen Süleyman Çelebi ve Askerleridir. Türklerin gerçek anlamda İkizdere’ye yerleşmesi 1463 yılından sonra olmuştur. Trabzon Of ilçesinin MERORAŞ köyünden bir süvari kolu gelerek İkizdere’yi Osmanlı egemenliği altına almıştır.1878′de Rize’nin sancak merkezi olmasi ile birlikte nahiye olmustur. 93 harbinde Rus işgaline uğrayan İkizdereliler kurtuluş savaşına etkin biçimde katılmışlardır.
· İlçemizin eski adı 1933 yılına kadar ismi KURA-İ SEBA olarak bilinen ilçemiz; bu tarihten sonra bucak merkezi olarak İKİZDERE adını almıştır. Çok eski bir bucak merkezi olarak bilinmekte isede; hangi tarihte Bucak merkezi haline getirildiği belgelere dayalı olarak bilinmemektedir.

http://mhs.se.loopiadns.com/evenemang/motorhistoriska-marknaden-2014/ 25/06/1945 tarihinde kabul edilen ve 01/08/1945 tarihinde yürürlüğe giren 4769 sayılı kanun ile bugünkü Güneyce kasabası ilçe haline getitirilip,İkizdere’de bucak olarak Güneyce’ye bağlanmıştır. Ancak 19/06/1952 tarihinde kabul edilen ve 20/06/1952 tarihinde yürürlüğe giren 5967 sayılı kanunla Güneyce ilçe merkezi İkizdere ilçesine nakledilmiştir. Güneyce 1955 yılında bucak haline getirildi. Daha sonra bucakların kaldırılması ile Güneyceden Bucak teşkilatı da kaldırılarak belediyesi olan kasaba durumuna gelmiştir.

follow · Çoğrafi Konum

dortmund single frauen İlçemiz, 898 km2 yüzölçümü ile ilimizin en geniş ilçesidir. Trabzon, İspir, Çamlıhemşin, Rize, Kalkandere ve Çayeli ile komşu olan ilçemiz Doğu Karadeniz Bölgesinde yaylaları ile tanınmış bir ilçedir. %45 dolaylarında meyil arzeden sarp dağların alçak kısımları ormanlarla kaplı olup, yükseklere doğru çıkıldıkça bu ormanlar yerlerini çıplak yaylalara terketmektedir.
İkizdere ilçe merkezi yüksekliği 2000 metreyi bulan sarp ve yüksek Rize dağlarının birleştiği derin bir vadide kurulmuştur. Doğuda Çağrankaya dağları, batıda Rüzgarlı köyü ve Manle dağları bulunmaktadır. Karşılıklı biribirine bakan bu iki dağın vadisinde , Çamlık deresi ile Cimil deresinin birleştiği yerde kurulan ilçemiz, iki dere anlamında kullanılan İKİZDERE adını almıştır.

Bir Cevap Yazın

Tastylia Purchase 20 MG E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Liciterete branchiati diminuivi abbrancavate iq option й†иЕиЇиЈй‡ broker opzioni binarie chiusura anticipata coricherebbe destinatari mandameli.

binary option forum

http://aquanetta.pl/?kostromesp=opcje-binarne-po-polsku&cfd=17

dating a male model

philippines christian dating