İKİZDERE’YE NE OLDU

follow Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından 2016 yılı ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ açıklandı.

source Açıklanan sonuca göre Rize’nin 2015 yılsonu itibariyle 143 bin 461 olan nüfusu 2016’da 2069 kişi artış göstererek 145 bin739’a çıkmış.

http://coconutcharcoalindonesia.com/?decerko=bin%C3%A4re-optionen-broker-in-deutschland&41c=2c Rize’nin Genel nüfusunda artış yaşanırken, bazı ilçelerimizin nüfusunda azalma görüldü, İkizdere ilçemizde olduğu gibi. Rize merkez ile birlikte 5 ilçenin nüfusunda artış olurken 7 ilçenin nüfusunda da azalma meydana geldi.

source url Rize Merkez, Ardeşen, Çayeli, Güneysu ve İyidere ilçelerinin nüfusunda artış var.

enter site İkizdere, Çamlıhemşin, Derepazarı, Fındıklı, Hemşin, Kalkandere ve Pazar ilçelerinde ise nüfus azaldı.

follow site İkizdere’de son yıllarda büyük bir göç yaşandığını biliyoruz. Nüfus azalması planlı bir doğum kontrolü sonucu değildir.

musique de fin du film rencontre avec joe black 1965 yılında 20 bin olan ilçe nüfusu 2016 yılında 5.596 kişi olmuştur.2015 de nüfusumuz 5.711 kişiydi.

Tastylia (Tadalafil) Buy 20 MG Bilhassa 980 sonrası giden gidene.

http://poloclubmiddennederland.nl/downloader İş yokluğu en büyük sebep. Diğer konu eğitim imkânları ve Yüksek Tahsil yapma isteği.

philadelphia dating site Bu ayrıntılara devletin vurduğu darbeyi de unutamayız.

go to link Askerlik Şubesinin kapatılması darbelerin başlangıcı oldu.

Devletimizde ilçedeki nüfus azalmasına katkıda bulunmuştur. Niye derseniz bazı kurumlar kapatılmış, özelleştirilmiş. Basit bir örnek olarak, Özelleşmeden önce devletin işlettiği HES’de 60 kişi çalışıyor aileleriyle İlçede ikamet eder çocukları ilk ve ortaokul eğitimini ilçede görürdü. Özelleşme sonucu bugün orada çalışan bir elin parmakları kadar. Lojmanlar sıfır kapasite.

Taşımalı yaparsak daha iyi eğitim öğretim yapılır hayaliyle köyler boşaltıldı. İlçede bütün köy ve mahallelerimizde ilkokul vardı. Bu ilkokullar birleştirilmiş sınıflıydı. Belki 2-3 sınıflıydı ama köy öğrenci öğretmen sayesinde şenlikti, canlıydı. Kaymakam veya Vali seyrekte olsa Okulu görmeye köylere giderdi.

Yıllarca ilçede var olan Cezaevi kapatıldı. Cezaevi ilçede bir kurumdu. İlçe esnafına, kasaba, fırına, bakkala maddi katkısı vardı.

İlçe Tarım Müdürlüğü, 1965 yılında Lütfü Tuncel’in Kaymakamlığı zamanında yapılan kuruluş yıkılarak bugün bir iki büroya mahkûm edilmiş. Oysa Tarım Müdürlüğünde onlarca Boğa vardı ilçenin hayvancılığının gelişmesinde bir nebze katkısı vardı.

En son 1952 yılında İlçenin yeni kurulduğu en fakirlik zamanında açılan ADLİYE tasarruf mu, iş yokluğundan mı ne derseniz deyin sonuçta kapatıldı. Burada çalışanların gitmesiyle nüfus azalması var.

2 Responses to İKİZDERE’YE NE OLDU

  1. cevdet yağcı cevdet yağcı dedi ki:

    İsmet Bey, merhabalar. zaman zaman yazılarınızı okuyorum. buradaki metinde de iyi tespitlerde bulunmuşsunuz. ben de cocukluk yıllarımı ilkokul ayvalık köyünde geçirdim. hayatımın en müstesna yılları olarak hep aklımda. 8 yıl devlette çalışmışlığım oldu. ben devlete ait işletmelerin kesinlikle olmaması taraftarıyım. devlet, sadece alt yapı, sağlık, güvenlik, adalet vs gibi konularda öne çıkmalı ve denetleyici olmalı. ikizdere veya diğer ilçelerimizin ayakta durması cok kolay görünmüyor. köylerimizde eski evlerimiz birer şah eser. yeni yapılan çirkin bınalar toplumun geldiği noktayı göstermesi açısından ibret verici. maalesef ülkemiz ileri değil iki adım ileri bir adım geri mantığı ile yönetilmektedir. yozlaşma almış başını gidiyor. benim naçizane düşüncem ikizdere’miz için yeniden yapılaşma içine girmesi yani özgün bir yapı mimari bir proje ile hayata geçilmesi. önemli yerlerde türizm yatırımları kurtarıcı olabilir. ancak en büyük problem mantalite. isviçre’nin dağları türizmden kazanıyorken bizim doğal güzelliklerimiz aynı değeri göremiyor. tşk ederim.

  2. irfan balcı irfan balcı dedi ki:

    ben siyasi konuşmayacağim . ama hizmetler siyaseten yapıldiği için oraya kayıyor . ikizdere ilçemiz rizenin en zengin gürbetçiler ilçesidir . km olarak da en büyük ilçedir . doğal kaynaklar . ve flora orman bakımından en ilerde olan ilçemiz olduğu halde . hiçbir ıktıdar tarafindan bu potansiyeller değerlendirilmemiştir . biz vekil de çıkardık ama nafile . burdan sumuğunu yalayarak gidenler bir daha geri dönüp bakmamiştir . hiçbir özel sektör yatırımı yapılmayıp . halkımız da çaya yönelerek . lahanamız mısırımız patatesimiz . bitme noktasinda hayvancılık da oyle dünyanin en değerli bal florasi bizde . turizm cenneti bir vadimiz var amma faydalanılmıyor . ikizdereliler olarak bir silkinmemiz gerekir . en siskasindan en kilolusuna kadar herkes elinden geldiğini yapmalı . göçen zenginler tahtalı köye birşey götürmedi ilçesine götürebilir . sevgi saygıyla temennilerim .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.