JAPON TURİST İKİZDERE’YE HAYRAN KALDI

İkizdere’ye gelen 70 yaşındaki Japon turist gördüğü tabiat manzarası karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

    Gençlik yıllarında spora çok önem verdiğini ve Yüzme ve Karate sporu yaptığını söyleyen 70 yaşındaki Mieco Osaka cennet denilen yer Türkiye olmalı dedi.

Osaka:”Mayıs ayında Ovit dağının zirvesinde kartopu oynadım, Alabalık yiyerek İkizdere’deki Manle şelalesini gördüm, müthiş doğal güzelliklere sahipsiniz”

İki kız çocuğu olduğu ve Japonya’da restoran işletmeciliği yapan Mieco Osaka’nın Türkiye ve Doğu Karadenizle ilginç bir tanışması var. Yaklaşık 15 yıl önce karate sporu yapan kızının bir turnuva için İstanbul’a geldiğini söyleyen Mieco Osaka’İstanbulda bir Türk sporcu kızımla çok ilgilendi, yabancı olduğu için ona iyi davrandı yol gösterdi. Kızın Japonya’ya dönünce bu sporcu gençten bahsetti ben internette arayarak Trabzon-Sürmeneli bu karate sporcusu genci buldum. Sürmeneli Şemsettin Turhan ile internet üzerinde tanıştım bu genci çok sevdim.

                               Sürmeneli sporcuyu evlat edindi.

     Benim erkek oğlum yoktur. Şemsettin Turhan’a benim evlatlığım olur musun teklifinde bulundum. Çünkü dürüst bir çocuktu. İstanbul’da benim kızımla çok ilgilenmiş ve yardımcı olmuştu. İki yıl önce Türkiye’ye gelip Sürmene’de misafirin olmak isterim deyince davetimi hemen kabul ettiler ve işlemlerimi tamamlayarak Türkiye’ye geldim. Türkiye’yi, Türkleri ve Atatürk’ü çok seviyorum. Şemsettin oğlumla sıkı bir bağım oldu. Annesi hastanede ağır hasta iken bana fotoğrafını ulaştırmıştı. Annesini kaybettiğini söyleyince bende çok üzüldüm ve bundan sonra manevi annen benim sen benim oğlumsun dedim. Malum Japonya’dan burası çok uzak belki bir daha gelemem. Bu kez gelip 10 gündür Trabzon, Rize ve Ovit dağlarını gezdirdiler. Güzel insanlarla tanıştım. Yemekleriniz bizim yemeklerden farklı ama lezzetli. Mayıs ayında Ovit dağının zirvesinde kartopu oynadım, Alabalık yiyerek İkizdere’deki Manle şelalesini gördüm, müthiş doğal güzelliklere sahipsiniz’ dedi.

TÜRKİYE’Yİ VE ATATÜRK’Ü ÇOK SEVDİĞİNİ SÖYLEYEREK 2.KEZ YURDUMUZA GELEN JAPON MİECO OSAKA(70) SÜRMENELİ GENCİ EVLAT EDİNDİ.

                         Karateci Şemsettin Turhan

    Annemi geçirdiği hastalık sonucu kaybettim Japonya’dan bana ulaşarak yıllar önce yaptığım insanlık görevini bana hatırlatan bu güzel insanın manevi oğluyum.15 yıl önce İstanbul’daki bir Karate turnuvasında yardım ettiğim kız sporcu bunu unutmamış. Memleketine gidince bizden gördüğü ilgi ve yardımları anlatmış. Bayan Osaka sen benim manevi evladımsın deyince kabul ettim. Bende ona anne diyorum. Bende Japonca bilmiyorum onlarda İngilizce bilmiyor. Sözlükten kelimeler ezberledim. İnternette bilgisayar üzeri çeviriler yaparak konuşuyorum. Trabzon, Rize ve İkizdere’de kendisini gezdirdik. Çok memnun kaldı ’dedi.

    İkizdere Belediyesini ziyaret eden Japon Mieco Osaka’ya Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu çeşitli hediyeler verdi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.