OSMAN KARAVİN

Her canlı gibi öbür âleme gideceğiz. Aramızdan ayrılan insanlar için yazı yazmak zor. Hele bu insan herkes tarafından sevilen bir ADAM ise yazmak gerçekten zor.

Siyasetçi Osman Karavin değil, insan Osman Karavin hakkında yazılanları okuyunca Rize’nin gerçek bir değerini kaybettiğini anlıyoruz.

Dün toprağa verdiğimiz güzel insan Osman Karavin önce insandı, siyaset yaptığı halde hiç kimseye partizanca yaklaştığını duymadım görmedim.

Kale Mahallesinden komşumuzdu.

Geçmişinde Basın camiasından meslektaşımızdı.

İkizdere torunu olması hesabıyla hemşerim olan güzel, dürüst, akıllı, güler yüzlü adam gibi denilen ender adamlardan birisiydi.

Osman bey hakkında yazılan bazı yorumları paylaşmak istedim. Çok uzaklardan Orta Asyadan yazan güzel bir Hocamızın yazdığı mesaj şöyle’ ’Sabah sabah acı bir haberle yüreğim dağlandı. Biz gündelik işlerle, dünya telaşesiyle meşgulken Osman Karavin kardeşimiz göçünü yükleyip gitmiş… Allah azığını bereketli seferini mübarek eylesin. Bu dünyada yüzü ak idi; Orada da utandırmasın; rahmetiyle muamele etsin. Yakınlarına engin sabırlar ihsan etsin’’.

Rize’den yazan bir başka dostumuz’’ Ölüme imrenilir mi demeyin. Uzun yaşamak değil hayırlı yaşamak güzelmiş. Güzel insan Osman Karavin’in vefatının ardından bütün bir şehrin gözyaşları, merhumun arkasından yazılan, söylenen güzellikler onun nasıl bir insan olduğunu, nasıl bir yürek taşıdığını göstermeye yeter. Allah herkese onun gibi arkasından binlerce insanı ağlatacak, güzellik, iyilik ve hayırlarla dolu bir ömür ve ölüm nasip etsin.

Yine Rize’den bir eğitimcinin yazdığı güzel mesajda’’ senin yazdığının üstüne, kelam etmeyecektim ama günümüzün pespayeleşmiş, çamurlaşmış, partizanlaşmış, kirlenmiş ve de iğrenç bir hal almış siyaset ortamında, bilhassa adam gibi ve sevecen duruşuyla; herkese eşit mesafede duran, insana bir değer olarak bakan, kimseyi ocu bucu gibi ayırmayan ve de vizyonu, birikimi olan güzel bir insanı daha kaybettik. Ben artık bu dünyanın adaleti olmadığına inanmaya başladım.. Bu kadar işe yaramaz, kindar ve de kendi çıkarını düşünmekten başka bir şey bilmeyen boş insanlar dururken, bu dünya tatlısı insan uçmağa varıyor. Ne desek boş artık. Sevenlerinin ve ülkemizin başı sağ olsun.. Mevlâ’m rahmet eylesin.. Aziz hatırası sonsuzlukta yankılansın.’’

Osman Karavin kardeşimiz ani bir rahatsızlık sonucu çok zamansız aramızdan ayrıldı.

Yalakalığın, menfaatin had safhada olduğu Rize siyasetinde çok sık görmediğimiz en dürüst adamlardan biriydi.

Sevildiği sağanak yağmur altında Sahil Camisini tıklım tıklım dolan cemaatten de anlaşılırdı.

Rize, Osman Karavin’in ayrılmasıyla güzel bir adam kaybetti.

Ailesine, sevenlerine dostlarına sabırlar diliyorum, varsa bana taalluk eden bütün hakkımı helal ettim Osman Karavin.

One Response to OSMAN KARAVİN

  1. Turan TEVETOGLU Turan TEVETOGLU dedi ki:

    İsmetbey Osman abimiz hakkında olan bu güzel düşüncelerin için teşekkür ederim. Osman abimizi anlatmak için kelimeler yetersiz kalır. Yanlız İsmetbey bir yanlışı düzeltmek istiyorum Osman Karavin İkizdere torunu değil kendisi zaten İkizdere-Tozköydendir (mağura)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.