RİZE PROJEYE SAHİP ÇIKTI

RTEÜ Dekanı Prof.Dr. Şaban Şimşek ve ekibi tarafından hazırlanan Türkiye’de bir ilk olan Sağlık Külliyesi projesi RTSO konferans salonunda STK ‘lara tanıtıldı.

      STK’ların yoğun ilgi gösterdiği tanıtım toplantısında bölgede değil Türkiye’de bir ilk olan projeye sahip çıkılarak biran önce başlanması istendi. Tanıtım konuşmasını’ben buraya Cumhurbaşkanı emretti geldim. Devletin başı istedi geldim.11 aydır ekibimle birlikte gece gündüz çalışarak bu projeyi gerçekleştirdik. Ben ikbal peşinde değilim öncelikle bunu söyleyeyim. Bu hizmetin yapılmasından başka bir beklentim yok. Doktor olmuşum, uzman olmuşum, doçent profesör olmuşum, Müsteşarlık yapmışım 10 bin göz ameliyatı yapmışım reklama ihtiyacım hiç yok.Bu projeyi Ankara’daki Külliyede kabul eden Cumhurbaşkanının desteği olmasa bu konuma hiç gelmezdi.Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Sağlık Bakanının birebir ilgilendiği bu çalışmaya rağmen Rize’de yetkililerin bu işten haberleri yokmuş gibi haberler yapmasını anlamak zor.Cumhurbaşkanının kabul ettiği projeye karşı bir kampanya varmış hissi oluştu.Şunu söyleyeyim Rektör gitsin ben geleyim diye derdim beklentim yok,koltuk peşinde hiç olmadım.

RTEÜ TIP FAKÜLTESİNİN SAĞLIK KÜLLİYESİ PROJESİ STK’LARA TANITILDI.

                                TIP EĞİTİMİNDE KALİTE

     Tıp Fakültesinde eğitim ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinden başka çabam yok. Rektör varken Dekan konuşmaz demek Üniversiteye yakışmaz ve bu cemaatleşmeye gider. Üniversitede akademik hiyerarşi vardır. Akademik hiyerarşide bilgiler yarışmalı. Üniversiteye istihdam sahası gözüyle bakılmamalı. Senin adamın benim adamım diye üniversiteye adam sokmamalı. Tıp Fakültemizde kaliteyi arttırma adına Akredite olmuş Fakülteler arasına girmemiz lazım. Bunun için standartları sağlamak istiyoruz. Tıp Fakültesinin ilk görevi hasta bakmak değil eğitimdir.

            3 MİLYON DOLARA SİMÜLASYON MERKEZİ

    Simülasyon merkezi açma ile Tıp Fakültemiz gerçekten çağ atlayacaktır. Simülasyon sayesinde hastaları denek gibi kullanmayacağız. Türkiyede 2 Üniversitede var. İstanbul-Acıbadem ve Bursa-Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde Simülasyon merkezi var.3 Milyon dolara simülasyon en kaliteli Acıbadem sahibi M.Ali Aydınlar 600 bin dolarlık altyapı hizmetini yapacak. Bu konuda elemanlarını göndererek 3 aydır çalışıyorlar. Bugün Simulasyon merkezini yapmak için sponsor hazır, inşaat yapacak firma hazırdır.

RİZE PROJEYE SAHİP ÇIKTI

                             SAĞLIK KÜLLİYESİ

   4 ay önce Sayın Cumhurbaşkanına arz ettim.1 saat 15 dakika Külliyede beni dinledi. Arsada sorun yok. Akılları karıştırmanın bir anlamı yok. İlgili en yetkili kişiler arsa konusunu düşünmeyin ortada bir sorun yok müjdesini verdi. Biz hastanenin kadrolarını nasıl tamamlarız diye düşünürken arsa konusunu bundan sonra düşünmek istemiyoruz. Bu bir hastane değil kaliteli bir eğitim için hazırlanmış külliyedir. Külliye projesinin 5 ayağı var. Burada inşaatımız başlayınca ben bu inşaatta çavuşluk yapmaya razıyım.

     46 dönümlük yerimiz var. Hasta odaları 32 m2.Yatak sayısı 389,8 blok 9 kat olacak binada her blokta 15 oda bulunuyor. Normal kat 12 bin metrekare, Toplam kapalı alan 150 bin m2,Kapalı otopark 2 bin araçlık,12 olan bugünkü ameliyathane sayımız 25 olacak. Yeni bina öncelikle Eğitime uygun olmalı. İstimlâk sorunumuz yok. Onkoloji merkezimiz 100 yataklıya çıkacak,100 yataklı Palyotif Tedavi Merkezi, Rehabilitasyon merkezi, AMATEM Merkezi, Yaşlı Bakımevi, Hasta Oteli olarak tamamlanmasını beklediğimiz Külliye Türkiye’nin en modern Eğitim Araştırma Merkezi olarak tek olacak’ dedi.

      RTSO Konferans salonundaki toplantıya Rize Belediye Başkan Yardımcısı Saffet Kopuz, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muammer Atılgan, Esnaf Kredi ve Kefalet  Kooperatif  Başkanı Güven Aksoy, Artvin Rize Kredi Kooperatifler Birliği Başkanı Tahsin Bekir Yazıcı, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı  Adem Tornacı, Öz Gıda İŞ Sendikası Başkanı Sultan Karadağ,Türk Sağlık  Sendikası Başkanı Rıfat Terzi,TÜMSİAD Rize Şube Başkanı Abdülbaki Fil,Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Turgut,RTSO Başkan adayı ve RİPORT Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu,Eski MÜSİAD Başkanı Mahmut Dabak katıldı.Üniversite yönetiminden kimsenin katılmaması dikkat çekti.

Haber:İsmet KÖSOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.