TÜRKÇE TÜRKÜN VATANIDIR

 

                               

RİZE-Rize Türk Ocağı Şubesi tarafından düzenlenen programda Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Muhsine Börekçi’nin ‘Türkçe Türkün Vatanıdır’ konulu konferansı ilgi gördü.

     Türk ocağı salonunda yapılan konferansa RTEÜ öğrencileri ve öğretim üyeleride büyük ilgi gösterdi. Türkçe Türkün Vatanıdır konulu konferansında uzun bir konuşma yapan Erzurum Atatürk Üniversitesi kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitim Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muhsine BÖREKÇİ ’Dil devlettir, dil söylendiği gibi bir iletişim aracı değildir. İnsanın ilk iletişimi düşünme, bilgi öğrenme ve sonrasında dil ile oluşur. Dünyada diller farklıdır çünkü toplumların yaşam biçimi farklıdır. Türkçe farklıdır çünkü Türklerin yaşam biçimi farklıdır. Bizi biz yapan dildir. Diliniz yoksa tarihiniz olmaz. Dil sadece insan seslerinin eklemleriyle oluşan mekanik sistem değildir, dil iletişim aracıda değildir. Dil değerler bütünüdür, Türkçe Milli Birliğin ifadesidir.  Türkçeyi unutursak belleğimizi unuturuz. Kökleri mazide olan ati olamazsınız. Destan yapma yeteneğini kaybederek ağıt yapamazsınız. Millî Mücadele ne için yapıldı. Dil coğrafyayı vatan olarak kavramlaştırır.  

PROF.DR. MUHSİNE BÖREKÇİ; “TÜRKÇE DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DÖRDÜNCÜ DİLDİR.”

                      Türkçe Dünyada en çok konuşulan 4.dil

     Bugün dünyada Türkçe 4.en çok kullanılan dillerdendir. Arapça, Farsça, Hintçe den sonra Türkçe ve Çince kullanılıyor. Türkçe Türk Birliğinin evidir. Türkçe Türkün en ebedi vatanıdır. Türk demek Türkçe demektir. Atatürk dilin insan ilişkileri konusundaki önemini çok iyi bildiği için TDK nu kurdurmuştur. Dil insanın kendisini var etme aracıdır. Devlet şirket değildir. Vatan toprak parçasına indirgenemez. Kardak kayalıklarındaki o taş parçası olayını hatırlayın. Atatürk hiç Ege Deniz dememiştir. Atatürk Sevr Anlaşması dememiş Sevr Projesi demiştir. Zihninde bir şeyi düşünürsen sonra geri dönemezsin.

                         Türkçe bizimdir, sahip çıkmalıyız

    Türkçe bizimdir, buna sahip çıkmalıyız. Başın sağ olsun deyiminde koskocaman bir bilgi vardır. Toplumsal bir birikim vardır. Devlet, Hukuk, adalet bir dildir. Bunları anlamalıyız ki dili bilelim. ‘Bir ülkeyi bölmek isterseniz önce dilini bozarsınız’ demiş Konfiçyüs. Türkçe Türk Kültürünün yaşama biçimidir. Türk gibi yaşamak istiyorsak Türkçe konuşmalıyız.

    Dillerini ayıranlar yarın yollarını da ayırır. TRT Şeş dilimizi ayrıştırıyor maalesef. Türk yaşamak istiyorsak Türkçeyi bilmemiz lazım. Türkçe özgürlüğün sorumluluğun dilidir. Türkçe en zengin dillerdendir, zengin ve evrenseldir. Kolay anlaşılır dildir. Dünyada bugün yalnız Türkçe konuşarak seyahat edebilirsiniz. Anadolu Türkçe sayesinde Türklerin anayurdu olmuştur. Dil kültürdür. Dilin gücünü unutmamalı ve unutturmamalıyız. Dil medeniyettir ve Türk olan herkes Türkçe konuşmalıdır. Türk Yurdu Türkçenin konuşulduğu yerlerdir’ dedi.

    Konferans sonunda Türk Ocağı Rize Şubesi Başkanı Turan Aslan Mercan tarafından Prof.Dr. Muhsine Börekçiye çeşitli hediyeler verildi.

Haber:İSMET KÖSOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.